Útravaló

ÚTRAVALÓ 2024.07.25.

  • Nem hiszem hogy tudok meditálni. Szerinted nekem is menne?
  • Igen

Mindazok számára kezdem ezt a sorozatot, akikben valaha is megfogalmazódott ez a kérdés.

Már több mint két éve került rendszeresen megrendezésre, minden páros hét csütörtökén az

ÚTRAVALÓ meditációs esték

összejövetel. Ezeken az estéken csoportos meditációkat végeztünk, majd a gyakorlatok után, mindig vittem egy pár gondolatot, amiről beszélgetni lehetett. Remek alkalmak ezek a szellemi tanítások befogadására, hiszen a meditációk következtében a tudat egy kicsit hátrébb lép a berögzüléseitől, ezzel fellazítja csőlátását. Nyitottabb és befogadóbb állapotba kerül. Kár lenne ezt az állapotot a mindennapi élet dolgaira pazarolni.

Az ezen este előtti héten, egy nagyon érdekes könyv került hozzám. Már nem tudom hol hallottam róla, de amikor elkezdtem a neten keresni, csupán egyetlen használt példányra akadtam rá. Pár száz forintért, szinte értéktelenül várt rám.

Lodro Rinzler, „Buddha besétál a kocsmába… Iránytű a boldogabb élethez fiataloknak”

Vad cím, rongyos, szétszakadt lapok. Magával ragadott és ez lett az „ÚTRAVALÓ meditációs esték” témasorozata. Ezeket az írásokat, e könyv tanításai alapján rendezem sorrendbe, kiegészítve az estéken hozzárakódott gondolatokkal.

Meditációról mindenkinek

– Mi célból meditálunk? Azt látom, hogy az elmúlt időben bármikor feltettem ezt a kérdést, mindig más választ kaptam. Először talán a jobb teljesítmény eléréséért meditáltam; aztán a nyugodt alvásért; aztán talán egy kis nyugalomért … aztán megint másért … és mindig másért. De valahogy megvilágosodni sosem akartam. Nem is igazán értem mi az…

– A meditációt sokfelől meg lehet közelíteni. Az egyik legáldásosabb hatása, hogy új szokást veszünk fel. A tudatos jelenlét szokását építjük be a hétköznapunkba. Ez egy olyan szokás, amit sehogy máshogy nem tehetünk meg. Különös jelentőséggel bír mindez, ha tudatosítjuk, hogy tevékenységeinket, gondolkodásunkat, még érzelmeinket is berögzült szokásaink határozzák meg. Olyan szokások, amelyeket kellő számú ismétléssel és kellő érzelmi állapotban, valahogy ránk ragadtak.
Mivel cselekedeteink hozzák az eseményeket az életünkbe, szinte mondhatjuk, hogy sorsunkat a szokásaink alakítják. De vajon melyik szokásunk az, amelyiket azért vettük fel, hogy kellemesebb legyen az életünk és melyek azok, amelyekről azt sem tudjuk, hogyan tettünk rájuk szert. Gondolkodtál már ezen?
A jó hír, hogy szokást szándékosan is ki lehet alakítani. A meditációs gyakorlatok végzésével pedig pl. a jelen pillanatba visszatérés szokását építgetjük.